niedziela, 30 lipca 2017

Placki cukiniowo-ziemniaczane

W trakcie sezonu cukiniowego nie może u mnie zabraknąć dań z tym warzywem. Są to m.in. placki z cukinii, a dziś dokładnie to placki cukiniowo-ziemniaczane.

Składniki:
- jedna średnia cukinia
- 3 średnie młode ziemniaki
- 1 mała marchewka
- 1/2 cebuli białej
- 1/4 cebuli czerwonej
- 1 jajko
- mąka pszenna (około 1 szklanki)
- 1 płaska łyżeczka soli
- majeranek, czarny pieprz

dodatki:
- olej rzepakowy do smażenia
- twaróg biały i śmietana do podania

Przygotowanie:
Warzywa ścieram na tarce o średnich oczkach. Ja tym razem wspomogłam się robotem kuchennym. Dodaję resztę składników i dokładnie mieszam ciasto. Mąki dodaję tyle, aby ciasto nie było za rzadkie.

Na patelni rozgrzewam olej. Za pomocą łyżki nakładam ciasto na patelnię i rozsmarowuję tworząc zgrabne placki. Smażę z obu stron na rumiano. Gotowe przekładam na ręcznik papierowy.


Podaję tym razem z półtłustym twarogiem i śmietaną. Do tego świeże ogóreczki także z mojej działki.
 Wytrawne tarty i placki - najlepsze na letni obiad

czwartek, 27 lipca 2017

Dieta pudełkowa dla każdego

Choć ilość fast foodów nie zmniejsza się, to jednak rośnie gro osób dbających o swoją codzienną dietę. Część z nich szuka zdrowszego jedzenia, inni próbują ograniczyć kalorie, aby zadbać o swoją sylwetkę, kolejni natomiast eliminują ze swoich posiłków produkty, na które mają alergię. Dla takich osób często wygodną formą zmiany diety jest catering dietetyczny.

To catering znany pod nazwą dieta pudełkowa, która na zamówienie dostarczana jest prosto do domu. Kiedy skorzystać z diety pudełkowej? Taki przykład z mojego życia. W odwiedziny przyjeżdża mój brat z żoną. Mieszkają obecnie za granicą i starają się unikać w swojej diecie mięs oraz nabiału. Nie jest to w 100% dieta wegańska, ale zbliżona. I tu pojawia się problem u mojej mamy, która ma ich gościć przez kilka dni. Co będą jeść? Przecież nie schabowy. Wtedy ratunkiem może być zamówienie cateringu dietetycznego.

Takich życiowych przykładów znajdziemy więcej. Są przecież osoby, które zdecydowały się na dietę bezglutenową np. ze względów zdrowotnych, bo cierpią na celiakię (Uwaga! Osoby chore na celiakię powinny korzystać z firm cateringowych posiadających oficjalny certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej (Menu bez glutenu)) lub nietolerancję na gluten. Co wtedy? Czym ugościć takie osoby, czym nakarmić, gdy nasza wiedza o glutenie ogranicza się jedynie do wyboru między pszenicą zawierająca gluten, a kaszką kukurydzianą będącą wolną od tego składnika? W takim przypadku warto złożyć zamówienie w jednym ze sklepów oferujących catering dietetyczny. Na www.cateromarket.pl znajdziemy wyszukiwarkę, która pomoże nam odnaleźć odpowiadającą nam dietę. Mogą to być także posiłki bezglutenowe, dla osób osób cierpiących na nietolerancję laktozy lub dla diabetyków.

Tak samo osoby dbające o swoje zdrowie mogą wybrać jedną z dostępnych diet: 
  • dla sportowców
  • dla osób odchudzających się
  • dla kobiet w ciąży
  • dieta oczyszczająca (detox)
  • dieta antycholesterolowa.
To tylko kilka przykładów takich posiłków na zamówienie. Każdy może znaleźć coś dla siebie. A jeśli ma ochotę, może spróbować czegoś nowego jak na przykład dieta śródziemnomorska lub paleo, czyli posiłki zbliżone do nawyków żywieniowych, jakie mieli ludzie pierwotni. 




Catering dietetyczny charakteryzuje się przede wszystkim: zróżnicowaniem posiłków, dopasowaniem ich do potrzeb klienta, zdrowym połączeniem składników. A to wszystko w wygodny sposób dostarczane jest pod wskazany adres w określonej godzinie. To oczywiście także oszczędność czasu, którego obecnie zdaje się mamy coraz mniej. Ja również często mam lenia w kuchni i taki box z posiłkami na cały dzień mógłby wtedy być dla mnie wybawieniem.

środa, 19 lipca 2017

Ogórki małosolne

U mnie ogórki na działce dopiero niedawno się pojawiły, u niektórych natomiast to pełnia sezonu. Więc czas najwyższy zrobić z nich oprócz mizerii także ogórki małosolne.

Składniki:
- zgrabne ogórki
- koper (gdy młody to w całości, starszy wystarczą same kwiaty)
- 5 ząbków czosnku
- kilka ziaren ziela angielskiego
- liście czarnej porzeczki, liście chrzanu, liście laurowe
- 1 - 1 1/2 łyżki soli na 1 litr wody

Przygotowanie:
Ja swoje ogórki małosolne robiłam ostatnio w dużym słoiku. Przed użyciem umyłam go i wyparzyłam wrzątkiem. Zagotowałam też wodę w czajniku na zalewę. W gorącej wodzie rozpuszczam sól w proporcji 1 łyżka soli na 1 litr wody. Do słoika wkładam na dno obrane ząbki czosnku, ziele angielskie, liście laurowe, liście czarnej porzeczki, liście chrzanu oraz koper. Na wierzch układam umyte wcześniej ogórki. Całość zalewam jeszcze gorącą zalewą. Słoik przykryłam talerzem.


Tak naprawdę można już je jeść po pierwszej dobie od odstawienia, a najlepiej smakują po 48 godzinach.

poniedziałek, 17 lipca 2017

Placuszki jogurtowe z czerwoną porzeczką

Zainspirowana placuszkami w jagodowe kropeczki Gotuj z Cukiereczkiem i plackami jogurtowymi z truskawkami Tysi Gotuje postanowiłam i ja na śniadanie zrobić takie placuszki. W moim ogrodzie na razie jednak nie ma jagód ani borówek, a truskawki się już skończyły, dlatego zamiennie dodałam porzeczki i tak powstały placuszki jogurtowe z czerwoną porzeczką.


Składniki:
ciasto:
- 125 g jogurtu naturalnego
- 1/2 szklanki mąki pszennej
- 1 jajko
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- 1 1/2 łyżki cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

dodatki:
- czerwone porzeczki
- olej rzepakowy do smażenia
- cukier puder do posypania

Przygotowanie:

Ubijam razem jogurt, olej, jajka oraz cukier. Dodaję resztę składników i miksuję na najniższych obrotach na gładką masę.

Na patelni rozgrzewam olej. Nakładam ciasto za pomocą łyżki tworząc kształt koła. Na mojej patelni mieszczą się po trzy placki. Gdy na wierzchu pojawią się pierwsze pęcherzyki, umieszczam tam po kilka pojedynczych porzeczek. Gdy placki się zarumienią, odwracam je i smażę przez chwilę drugą stronę. Wykładam na ręcznik papierowy.

Podaję na ciepło posypane cukrem pudrem.

Z tej ilości ciasta usmażymy placków w ilości 6 sztuk. Te placuszki jogurtowe to danie w sam raz na śniadanie.