czwartek, 25 lipca 2019

Placki z kukurydzy konserwowej

Na pewno przygotowywaliście kiedyś placki lub naleśniki z dodatkiem mąki kukurydzianej. A co powiecie na smażone placki z kukurydzy konserwowej? To szybkie danie, które dzięki słodkiej kukurydzy jest delikatne i lekko wilgotne.





Składniki:
- puszka kukurydzy konserwowej (u mnie Kukurydza Super Słodka BIO Rolnik 340g)
- 1 jajko
- 1 łyżka jogurtu
- około 4 łyżek mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- sól, papryka słodka, curry

dodatki:
- olej rzepakowy do smażenia
- "tzatziki po polsku" (starty świeży ogórek, twaróg naturalny, jogurt naturalny, czosnek, sól, pieprz czarny)
- świeży ogórek do podania
- kukurydza i szczypior do dekoracji

Przygotowanie:

Kukurydzę konserwową odcedzam. Następnie dokładnie ją blenduję. Dodaję jajko, jogurt oraz przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Dodaję przyprawy. Wszystko dokładnie mieszam.

Smażę placki na rozgrzanym oleju z każdej strony na rumiano. Mają ładny złocisty kolor. Odkładam do odsączenia na ręcznik papierowy.

W między czasie przygotowuję moją wersję "tzatzików", czyli ogórek w połączeniu z twarogiem i czosnkiem. Dokładnie mieszam wszystkie składniki.

Jeszcze ciepłe i lekko słodkie placki podaję z zimnym i dość ostrym dzięki czosnkowi twarogiem. Świetne danie na śniadanie.

środa, 24 lipca 2019

Wafle migdałowo-kakaowe

Wafle to dość szybko przygotowywany deser. Wystarczy tylko zmienić nadzienie, aby za każdym razem otrzymać coś całkiem innego. U mnie powstały proste wafle migdałowo-kakaowe z powidłami śliwkowymi.



Składniki:
- paczka wafli suchych kwadratowych (5 sztuk)
- powidła śliwkowe

masa migdałowo-kakaowa:
- 200g margaryny roślinnej
- 1/2 szklanki cukru
- 2 czubate łyżki kakao naturalnego
- 4-5 łyżek tartych migdałów

Przygotowanie:

Do garnka przekładam margarynę wraz z cukrem. Stawiam na małym gazie. Po rozpuszczeniu dodaję resztę składników dokładnie mieszając. Zagotowuję masę i czekam aż odpowiednio zgęstnieje.

Rozkładam wafle i smaruję pierwszy jeszcze lekko ciepłą masą migdałowo-kakaową. Następny smaruję powidłami śliwkowymi i tak do końca na przemian. Całość obwijam dokładnie folią spożywcza. Odkładam do lodówki. Przygniatam ciężką deską i zostawiam na noc.

Na drugi dzień kroję ostrym nożem. Smacznego.

wtorek, 23 lipca 2019

Ekspresowy krem z groszku konserwowego z grzankami

Latem często mam ochotę na lekkie zupy, najlepiej przygotowane tylko na warzywach. Takie danie nie tylko jest lekko strawne, ale także szybkie w przygotowaniu. Na dziś przygotowałam więc Ekspresowy krem z groszku konserwowego z grzankami. Warto, aby warzywa użyte do tego dania pochodziły z upraw ekologicznych lub z naszego własnego ogródka.



Składniki:
- 2 puszki groszki konserwowego (u mnie Groszek konserwowy BIO Rolnik 400g)
- 2 ząbki czosnku
- 1 szklanka wody + kostka warzywna lub 1 szklanka bulionu warzywnego
- 1 łyżka masła
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- czarny pieprz, gałka muszkatołowa, lubczyk

dodatki:
- śmietana 18%
- grzanki
- cukinia smażona w bułce tartej

Przygotowanie:

Groszek wraz z zalewą blenduję na gładką masę. W ten sposób przyśpieszę przygotowanie zupy oraz uniknę dylematu czy blendować na zimno, czy może na gorąco. Tak przygotowany groszek przekładam do małego garnka. Dodaję wodę z kostką warzywną lub bulion warzywny, przeciśnięty przez praskę czosnek i masło. Wszystko razem gotuję. Na koniec doprawiam sokiem z cytryny, świeżo zmielonym pieprzem, gałką muszkatołową oraz suszonym lubczykiem.

Tak przygotowana zupa krem z groszku dobrze smakuje z grzankami z chleba. Wystarczy ją podać z łyżką kwaśnej śmietany, aby nie była zbyt mdła.


Jeśli natomiast ma być to bardziej sycące danie, to dodaję do niej smażoną cukinią w jajku i bułce tartej. Przygotowanie takiej zupy krem z zielonego groszku zajmuje przysłowiowe 5 minut. To danie smaczne i zdrowe.