poniedziałek, 25 stycznia 2016

Tort na kakaowych biszkoptach z olejem rzepakowym

Osobiście nie przygotowuję hucznych imprez w domu, ale jednak każda okazja: Urodziny, Imieniny członka mojej rodziny są celebrowane w gronie najbliższych i wtedy zazwyczaj przygotowuję dla nich jakiś torcik. Taki deser dobry będzie też na nachodzące Walentynki, jeśli tylko je obchodzicie.
Tort kakaowy z bitą śmietaną i truskawkami

Składniki:
ciasto:
- 5 jajek
- 3/4 szklanki mąki pszennej (u mnie typ 450)
- 3/4 szklanki cukru
- 1 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki kakao
- 5 łyżek oleju rzepakowego
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia 

nadzienie:
- 500ml śmietanki 30%
- 2 łyżki cukru pudru
- 2 łyżki żelatyny spożywczej + 2 łyżki gorącej wody

poncz:
- sok z cytryny
- przegotowana woda
- konfitura z truskawek

dodatki: 
- konfitura truskawkowa
- kolorowe perełki cukrowe do ozdoby (różowe i perłowe)
- 3 świeże truskawki
- margaryna i mąka do wysmarowania blachy

Forma: tortownica o średnicy 22cm

Przygotowanie:
Rozdzielam żółtka od białek. Białka ubijam na sztywną pianę. Dodaję do nich cukier i miksuję, aż uzyskam gładką i świecącą masę. Dodaję resztę składników i mieszam dokładnie drewnianą łyżką. Smaruję tylko dno tortownicy tłuszczem i obsypuję mąką. Wylewam ciasto do formy i wkładam do nagrzanego piekarnika.

Temperatura piekarnika: 180 °C
Czas pieczenia: około 25 minut

Gotowy biszkopt odkładam do ostudzenia. W tym czasie przygotowuję krem.  Śmietankę wraz z cukrem pudrem miksuję aż będzie gęsta. Żelatynę rozpuszczam w gorącej wodzie. Gdy lekko przestygnie, dodaję do niej nieco ubitej śmietany i mieszam. Dopiero wtedy przekładam ją do reszty śmietany i miksuję.

Ostudzony biszkopt przekrawam na pół. Skrapiam je przygotowanym ponczem. Góra jest lekko wybrzuszona, dlatego trafi na spód. Smaruję biszkopt konfiturą truskawkową. Na to nakładam bitą śmietanę, część zostawiam, bo posłuży do dekoracji. Na to nakładam dolny biszkopt spodem do góry, który jest idealnie równy. Resztę bitej śmietany przekładam do rękawa cukierniczego i dekoruję tort. Kroję truskawki i układam na wierzchu, dodatkowo przystrajam go perełkami. Wkładam do lodówki na minimum 2 godziny. Można go też przygotować dzień przed okazją.
„Olej rzepakowy jest naturalnym źródłem kwasów omega – 3 i dlatego często gości w moich potrawach. Jest dla mojej rodziny składnikiem traktowanym jako prozdrowotny”.

czwartek, 21 stycznia 2016

Sałatka z olejem z wiesiołka

Sałatki to nie tylko szybkie, często barwne przekąski, ale także bardzo zdrowe dania. Ja polecam tym razem sałatkę na bazie sera typu włoskiego z dodatkiem świeżych warzyw, ale także ze zdrowymi olejami. Oprócz oleju rzepakowego dodałam olej z wiesiołka, który doda naszej potrawie ziołowego posmaku i dodatkowych walorów prozdrowotnych.

Sałatka w wykonaniu jest prosta i dodatkowo bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6.

Sałatka z olejem z wiesiołka

Składniki:
– ser biały typu włoskiego 250g
– mix sałat: endivia escarola, endivia frisee, roszponka, cykoria radicchio (około 80g)
– 2 średnie pomidory
– pół cebuli
– sól himalajska
– pieprz czarny
– 2 łyżki oleju z wiesiołka
– 1 łyżka oleju rzepakowego

 
Przygotowanie:
Ser kroję w kostkę i przekładam do miski. Zalewam go olejami. Przyprawiam świeżo zmieloną solą oraz pieprzem. Pomidory kroję w kostkę, cebulę w drobną kostkę. Dodaję do miski wraz z sałatami porwanymi na mniejsze kawałki. Wszystko dokładnie mieszam i tak powstaje kolorowa smaczna sałatka.

wtorek, 19 stycznia 2016

Placki z jabłkami na sodzie

Większość z nas na pewno pamięta z dzieciństwa smak wielu potraw. Ja we wspomnieniach zawsze mam przed oczami placki z jabłkami robione przez moją mamę. Jest to danie bardzo łatwe i szybkie do wykonania, a gdy do ich przygotowania użyjemy sody oczyszczonej, to możemy je smażyć zaraz po zrobieniu ciasta. Dodatkowo ich przygotowanie nie wymaga dodania cukru, jak to jest przy drożdżowych racuchach.
 
Placki z jabłkami na sodzie

Składniki:
– 2 1/3 szklanki mąki pszennej (u mnie typ 450)
– 2 szklanki mleka
– 1-2 jajka
– pół łyżeczki sody oczyszczonej
– 2 średnie jabłka, najlepiej lekko kwaskowate

dodatki:
– olej rzepakowy do smażenia
– konfitura owocowa lub cukier puder do podania

Przygotowanie:

Wszystkie składniki oprócz jabłek dodaję do miski i dokładnie łączę z sobą, możemy do tego użyć miksera. Jabłka obieram i ścieram na tarce o dużych oczkach. Od razu dodaję do ciasta i mieszam łyżką. Smażę na gorącym oleju, nakładam i formułuję placki za pomocą łyżki. Obsmażam z każdej strony do zarumienienia się. Usmażone odkładam na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym.
 
Podaję na ciepło z konfiturą lub posypane cukrem pudrem.

piątek, 15 stycznia 2016

Syrop z czosnku i cytryny

Okres jesieni i zimy to czas częstszych infekcji. Wirusy krążą wokół nas i zagrażają naszemu zdrowiu oraz naszych najbliższych. Warto zadbać o dodatkową ochronę organizmu w tym okresie. Oczywiście w aptekach znajdziemy wiele specyfików wzmacniających odporność, ale warto też sięgnąć do babcinych naturalnych sposobów, jakim jest syrop z czosnku i cytryny.

Osobiście moja rodzina przyjmuje codziennie syrop, który można zrobić w domu samodzielnie. Podstawowe składniki to czosnek mający działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe dzięki zawartym w nim lotnym związkom siarkowym i olejkom eterycznym. Drugi ważny składnik to cytryna dostarczająca witaminy C.

Składniki:
– 1 główka czosnku
– 1 cytryna
– 250ml przegotowanej wody
– 2 łyżki miodu naturalnego (ewentualnie)

Przygotowanie:
Czosnek obieram i miażdżę każdy ząbek w prasce. Cytrynę przekrawam na pół i wyciskam z niej cały sok. Całość zalewam wodą i dodaję miód, ale to składnik niekonieczny (ja nie używam). Odstawiamy na 24h. Po tym czasie przelewam całość przez sitko. Płyn zamykam w słoiczku i przechowuję w lodówce.

Profilaktycznie wystarczy podawać 1 małą łyżeczkę raz dziennie dzieciom, dorośli mogą przyjmować po 2 łyżeczki na dzień. Taki syrop, lecz bez dodatku miodu, polecany jest także wspomagająco podczas "odrobaczania" naszych najmłodszych domowników.

czwartek, 14 stycznia 2016

Trufle w różnych posypkach

Na imprezę karnawałową warto podać także kolorowe przekąski na słodko. Ale zamiast ciast, które pamiętamy jeszcze dobrze ze świąt, możemy przygotować domowe trufle, które na pewno wyróżnią się niepowtarzalnym smakiem. W tym przypadku oczywiście do ich wykonania używam często pozostałych ciast, choćby makowca, każdego kruchego ciasta. A jeśli mamy tego zbyt mało, to nadadzą się różne ciasteczka: biszkopty, herbatniki, ciastka maślane. Jest to deser bardzo prosty, bez pieczenia.

Trufle w różnych posypkach

Składniki:
ciasto na trufle:

– ciastka i ciasta różne (pozostałości ze wcześniejszych wypieków)
– 1 łyżeczka marmolady (u mnie różana)
– 1 mały serek waniliowy

dodatki:
– naturalne kakao
– cukrowa kolorowa posypka
– cukier puder

Przygotowanie:
Wszystkie składniki na trufle dokładnie rozdrabniamy w blenderze. Jeśli masa jest zbyt sucha, to dodajemy więcej serka waniliowego, jeśli natomiast zbyt rzadka, ratujemy się dodaniem suchych ciasteczek. 
Bierzemy do ręki po kawałku ciasta i formułujemy z nich kulki o wielkości nie większej niż orzechy włoskie. Następnie obtaczamy je od razu w wybranych posypkach. Tak przygotowane trufle odkładamy do lodówki na minimum 2 godziny. Wykładamy na stół tuż przed imprezą.
Polecam też przepis na trufle w wiórkach kokosowych
Ciasta Bez Pieczenia Ciasta bez pieczenia Stop marnowaniu żywności