poniedziałek, 31 grudnia 2018

Smażony pstrąg łososiowy z koprem

Dziś propozycja na sylwestrową kolację w domu. Danie to przyrządziła moja córka z moją niewielką pomocą. Najważniejsza jest tu świeża ryba i chęci do pichcenia, bo sam przepis jest dziecinnie łatwy do wykonania. Nasze danie to smażony pstrąg łososiowy z koprem.

czwartek, 27 grudnia 2018

Pierniczki Świąteczne

Przepis na te pierniczki świąteczne towarzyszy mi już co rok. Są od razu miękkie, więc można je przygotować tuż przed Wigilią. U mnie tym razem zostały wykonane 2 dni przed i jak zwykle smakowały domownikom i gościom.


Składniki:
ciasto:
- 250g mąki pszennej (u mnie typ 450)
- 100g cukru
- 2 łyżki naturalnego miodu 
- 15g przyprawy korzennej do piernika (u mnie od Kociołek Smaków)

- 1 płaska łyżka kakao
- 1/2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
- 65g masła
- 2 jajka M
- 1/2 łyżki sody oczyszczonej + 1/2 łyżka ciepłej wody
- 1 łyżka gęstej śmietany

lukier:
- 1 białko
- 1 1/4 szklanki cukru pudru

dodatki do dekoracji:
- różne posypki 


Przygotowanie:
Do małego garnczka przekładam odmierzone składniki: masło, cukier, miód naturalny, kakao, kawę. Podgrzewam je razem do rozpuszczenia na małym ogniu. Do gorącej jeszcze masy dodaję około 80 g mąki i mieszam. Odstawiam do całkowitego wystudzenia.

Do miski wsypuję resztę mąki oraz przyprawę korzenną do piernika. Dokładnie mieszam. Wtedy dodaję dopiero masę kakaową i jajka (jajka wcześniej lekko ubijam trzepaczką). Całość zagniatam ręcznie. Gotowe ciasto owijam folią spożywczą i odstawiam na kilka godzin do lodówki.

Schłodzone ciasto rozwałkowuję na grubość 4 mm. Wycinam pierniki za pomocą różnych foremek. U nas to gwiazdki, serduszka, ciastek i renifer.

Blachę do pieczenia wykładam papierem do pieczenia. Układam gotowe pierniki zachowując małe odstępy. Wkładam do nagrzanego piekarnika. Z tej ilości składników upiekłam dwie blachy pierników.


Temperatura piekarnika180 °C
Czas pieczenia: około 7 minut

Pierniki odstawiam do ostygnięcia. W tym czasie przygotowuję lukier. Białko wraz cukrem miksuję. Dodaję odpowiednią ilość cukru pudru.

Ostudzone pierniczki smaruję lukrem i zdobię za pomocą różnych posypek. U mnie dekoracją zajęła się głównie córka. 
Gdy lukier zastygnie na piernikach, przekładam je do szczelnie zamykanej puszki. Tak przechowuję do momentu podania.

wtorek, 11 grudnia 2018

Pizza z serem, szynką i kukurydzą

Przyznam się, że lubię chodzić na pizzę do restauracji. Mamy swoje ulubione miejsce i ulubioną pizzę. Jednak domowa pizza gości u nas także często. Nie zawsze mamy możliwość wyjść albo zwyczajnie chcemy zaoszczędzić. Wtedy przygotowują ją w domu. Jednak każdy z domowników lubi pizzę z innymi dodatkami. Tym razem propozycja dla mojej córki czyli Pizza z serem, szynką i kukurydzą.



wtorek, 4 grudnia 2018

Pieczone skrzydełka z kurczaka w ziołowej marynacie z miodem i chilli

Gdy nie mam pomysłu na obiad albo nie chce mi się spędzać całego dnia w kuchni, przyrządzam coś na szybko w piekarniku. Wystarczy przygotować aromatyczną marynatę, aby danie nie było jednak pospolite. Tym razem proponuję pieczone skrzydełka z kurczaka w ziołach z dodatkiem chilli.

środa, 21 listopada 2018

Śledzie w śmietanie

Czy wyobrażacie sobie Święta lub Wigilię bez śledzi? Ja nie. To taka tradycja kulinarna, którą wyniosłam z domu rodzinnego. Zawsze u mnie są śledzie w oleju, ale tym razem pokażę Wam też przepis na moje śledzie w śmietanie.






wtorek, 20 listopada 2018

Ciasto jabłkowe na Święta

W świątecznym menu nie może zabraknąć przepisów z jabłkami. Domowe ciasto z tymi owocami kojarzy mi się z dzieciństwem i tradycjami. Pachnąca szarlotka stwarza wspaniały świąteczny nastrój. Moja propozycja tym razem to Ciasto jabłkowe z połówek jabłek.


wtorek, 13 listopada 2018

Ciasto z kaszy jaglanej z prażonymi orzechami włoskimi

Chyba nikt nie wyobraża sobie świąt bez ciasta. U mnie królują różne wypieki, ale zawsze lubię zjeść w tym okresie kawałek ciasta z dodatkiem kakao oraz z bakaliami. U mojej mamy zawsze pojawia się pyszny keks. Ja natomiast proponuję tym razem ciasto bez mąki, a za to z dodatkiem kaszy jaglanej. To będzie przepis na ciasto z kaszy jaglanej z prażonymi orzechami włoskimi.

Składniki:
- 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
- 1/2 szklanki mleka
- 2 jajka
- 40 ml oleju rzepakowego
- 1/2 szklanki brązowego cukru
- 2 łyżeczki kakao naturalnego
- orzechy włoskie

Przygotowanie:

Patelnię podgrzewam na kuchence (u mnie mała patelnia Ambition) i wsypuję tam orzechy włoskie. Prażę je kilka minut co jakiś czas mieszając.


Kaszę jaglaną wraz z mlekiem blenduję na gładką masę. Przekładam do miski i dodaję jajka, olej rzepakowy, cukier brązowy i kakao. Dokładnie mieszam. Na koniec dodaję uprażone orzechy. Przelewam ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładam do nagrzanego piekarnika.

Forma: małe serce

Temperatura piekarnika: 170 °C
Czas pieczenia: około 50-60 minut




Ciasto wyjmuję z formy i podaję, gdy ostygnie. Można zaserwować z dodatkiem powideł śliwkowych.

Przepis na udane święta

poniedziałek, 12 listopada 2018

Pancakes z musem jabłkowym z dodatkiem cynamonu

Z okresem świątecznym kojarzą mi się szczególne zapachy, są to między innymi aromaty pieczonych jabłek oraz cynamonu. Z takiego połączenia można wyczarować bardzo smaczne śniadanie świąteczne w postaci placków z domowym musem. Moja propozycja to Pancakes z musem jabłkowym z dodatkiem cynamonu.

Składniki:

ciasto na pancakes:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/2 szklanki zimnej wody
- 1/2 szklanki mleka
- 1 jajko
- 2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

mus jabłkowy
- 4-5 jabłek
- 1-2 łyżki cukru
- 1/2 łyżeczka cynamonu
- 1-2 łyżki wody

Przygotowanie:
Zaczynam od umycia jabłek na mus. Następnie je obieram i dzielę na ćwiartki. Usuwam gniazda nasienne i kroję na małe kawałeczki. Przekładam do garnczka, zasypuję cukrem i dodaję na początek odrobinę wody. Smażę jabłka pod przykryciem aż zmiękną, pod koniec dodaję cynamon. Jeśli mus jest zbyt wodnisty, to odkrywam pokrywkę i czekam aż nadmiar płynu odparuje. Jeśli chcemy, aby mus był idealnie gładki, możemy go dodatkowo zblendować.

Wszystkie składniki na ciasto dodaję do miski i mieszam trzepaczką lub miksuję za pomocą miksera. Wysmarowaną tłuszczem patelnię rozgrzewam. Wylewam ciasto tak, aby powstało ładne koło. Ja używam małej patelni Ambition, której wielkość jest akurat idealna na jednego okrągłego placka (pancaka). Gdy na całej powierzchni pojawią się pęcherzyki, to przewracam na drugą stronę i smażę przez chwile do lekkiego zarumienienia się.

Podaję pancakes na ciepło z dodatkiem musu jabłkowego.

Przepis na udane święta

niedziela, 11 listopada 2018

Mintaj w panierce z sokiem z cytryny

W sklepach pojawiło się już mnóstwo elementów świątecznych. Powoli zaczynamy myśleć o prezentach pod choinkę. Warto też pomyśleć co podamy do jedzenia w tym czasie. To czego nie może zabraknąć na wigilijnym stole to oczywiście ryba. U nas bardzo lubiany jest mintaj w panierce.

Składniki:
- 5 filetów z mintaja
- cytryna

panierka:
- 1 jajko
- 1 łyżka mleka
- sól, pieprz, suszona bazylia
- bułka tarta
- mąka pszenna

dodatki:
- olej rzepakowy do smażenia

Przygotowanie:
Filety z mintaja skrapiam sokiem z cytryny. Jajko roztrzepuję. Do jajka dodaję mleko oraz przyprawy do smaku.  Na jednym talerzu rozsypuję mąkę, a na drugim bułkę tartą. Rybę najpierw obtaczam w mące, następnie maczam w jajku, a na końcu znów obtaczam, ale tym razem w bułce tartej.

Rozgrzewam olej na patelni (u mnie Ambition) i smażę rybę na rumiano z dwóch stron. Wykładam na ręcznik papierowy, aby odsączyć z tłuszczu. Podaję na ciepło.


Przepis na udane święta

niedziela, 15 lipca 2018

Ciasto maślankowe z czerwoną porzeczką

Sezon porzeczkowy w tym roku nastąpił bardzo szybko. Zebrałam właśnie z ogrodu już wszystkie czarne porzeczki, a dziś zaczęłam też powoli zrywać także porzeczki czerwone. Stąd pomysł na szybkie małe ciasto z porzeczkami. Tak powstało serce/ ciasto maślankowe z czerwoną porzeczką.


czwartek, 14 czerwca 2018

Muffiny nadziewane czereśniami

Gdy pojawiają się owoce sezonowe, to powstają u mnie sezonowe desery.  Tym razem na ogrodzie moich rodziców obrodziły czereśnie i dodałam ich do waniliowych babeczek. Tak powstały muffiny z czereśniami. To prosty przepis, który zawsze wychodzi. Muffiny ładnie wyrastają i są puszyste.

Składniki:
ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2/3 szklanki cukru
- 1 cukier waniliowy
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 jajka
- 1 szklanka mleka
- 1/3 szklanki oleju roślinnego (u mnie tym razem słonecznikowy)

nadzienie:
- wydrylowane świeże czereśnie


Forma: aluminiowa forma do muffinek + papilotki


Przygotowanie:


Wszystkie suche składniki na ciasto mieszam w jednej misce. W drugiej misie mieszam składniki mokre. Wszystko łączę razem za pomocą drewnianej łyżki. 

Do foremek wkładam papilotki. Na dno każdej z nich wkładam po dwie czereśnie. Na wierzch nakładam ciasta, dość sporo, tak do 3/4 wysokości. Na wierzch dokładam jeszcze po jednej czereśni.
Wkładam do nagrzanego piekarnika.


Temperatura piekarnika: 180 °C

Czas pieczenia: około 25 minut


Z tej ilości ciasta wyszło mi 13 muffinek z czereśniami o standardowej wielkości.

czwartek, 31 maja 2018

Ciasto z rabarbarem i kruszonką

Szkoda by było nie wykorzystać sezonu na rabarbar i nie zrobić jakiegoś ciasta. Tym razem propozycja na szybkie i łatwe ciasto z rabarbarem i kruszonką.

Składniki:
ciasto:
- 2,5 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 jajka
- 1 szklanka jogurtu naturalnego (ewentualnie maślanki)
- 1 szklanka oleju (u mnie akurat olej słonecznikowy)

owoce:
- 4 łodygi rabarbaru (można dodać także parę truskawek)

kruszonka:
- 80 g masła
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/2 szklanki cukru pudru

Forma: kwadratowa blacha (wymiar około 22x26)

Przygotowanie:

Oczywiście najlepiej, aby składniki na ciasto miały temperaturę pokojową. Należy je wyjąć około 2-3 godziny przed przygotowywaniem deseru. 

Suche składniki na ciasto mieszam w jednej misce, w drugiej łączę składniki mokre. Mieszam łyżką (nie mikserem). Wszystko łącze razem i mieszam także tylko łyżką. Wymieszane ciasto przelewam do formy wyłożonej papierem do pieczenia.

Rabarbar myję, odcinam suche końce. Można go obrać. Kroję go w 2-centymetrowe kawałki. Tak przygotowany układam równo na cieście lekko go wciskając.

Przygotowuję kruszonkę według przepisu. Masło dodaje zimne, lekko siekam nożem, dopiero później rozcieram w rękach wraz z cukrem i mąką. Kruszonką posypuję wierzch ciasta i wkładam całość do nagrzanego piekarnika.

Temperatura piekarnika180 °C

Czas pieczenia: 40-45 minut (do suchego patyczka)

Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem.

czwartek, 5 kwietnia 2018

Babka wielkanocna (cytrynowa)

Na naszym wielkanocnym stole nie może zabraknąć babki. Wraz z córka w tym roku przygotowałam Babkę wielkanocną cytrynową, które nie tylko jest łatwa do upieczenia, ale też zawsze wychodzi.





sobota, 31 marca 2018

Mazurek jajo

Na Święta Wielkanocne ostatnio piekę babkę cytrynową oraz jakiś mazurek na cieście kruchym. Tym razem skorzystałam z dobrze znanego mi już przepisu i stworzyłam łatwy Mazurek jajo





wtorek, 6 marca 2018

Tort urodzinowy dla dziewczynki

W tym roku czekało mnie małe wyzwanie w postaci zrobienia tortu na urodziny córki, na które zaprosiła swoje koleżanki i swoich kolegów z klasy. W poprzednich latach szykując tort szłam nieco na łatwiznę wykorzystując opłatek z ulubioną postacią córki. Tym razem postawiłam na fantazyjne posypki i róż. Wszak to tort dla dziewczynki. Tak powstał tort przekładany śmietaną z mascarpone z truskawkami oraz z masą maślaną.

Składniki:

biszkopt:
- 5 jajek (u mnie wielkość M)
- 3/4 szklanki mąki pszennej tortowej
- 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
- 3/4 szklanki cukru

masa do przełożenia:
- 500 ml śmietanki 36%
- 250 g mascarpone
- 3-5 łyżek cukru pudru

dodatki:
- dżem truskawkowy
- 450 g mrożonych truskawek

poncz:
- 1/2 szklanki posłodzonej słabej herbaty z cytryną

masa maślana do dekoracji:
- około 250 g masła 82%
- cukier puder
- 3 łyżki mleka
- kilka kropel barwnika spożywczego czerwonego (Dr. Oetker)

dodatki do dekoracji:
- galaretka w cukrze (u mnie wiśniowa Makarena)
- kolorowe fasolki (The Jelly Bean)
- kolorowe mini piegi (Delecta)
- mix dekoracji cukrowych (Mała Ksieżniczka Dr. Oetker)
- pisak lukrowy czerwony

Forma: tortownica o średnicy 22 cm

Przygotowanie:
Oddzielam białka od żółtek. Ubijam białka mikserem. Pod koniec ubijania dodaję cukier i miksuję. Następnie dodaję po jednym żółtku dalej miksując. Do ubitej piany dodaję mąkę i mieszam delikatnie drewnianą łyżką.

Tortownicę wykładam papierem do pieczenia, natomiast boków niczym nie zabezpieczam, ani nie smaruję. Użyłam małej tortownicy, dlatego biszkopt piekłam partiami. Najpierw 2/3 ciasta włożyłam do nagrzanego piekarnika i piekłam około 25-30 minut, do suchego patyczka. Po wyjęciu tortownicę rzucam z wysokości około 30 cm. Następnie upiekłam resztę ciasta, czas pieczenia około 15-20 minut.

Temperatura piekarnika160-170 °C

Po wystudzeniu biszkoptów ten wyższy przecięłam na pół i w ten sposób uzyskałam trzy jednakowe biszkopty. Nasączyłam je ponczem.

Mocno schłodzoną śmietanę ubijam na najszybszych obrotach miksera. Zanim całkiem zgęstnieje dodaje cukier puder i miksuję. Masa powinna być słodsza w tym momencie niż ma być finalnie, bo dopiero po dodaniu niesłodkiego mascarpone poznamy jej ostateczny smak. Natomiast po dodaniu właśnie mascarpone miksuję już tylko chwilę.

Układam pierwszy biszkopt. Smaruję go cienką warstwą śmietany, na to nakładam rozmrożone wcześniej truskawki (połowę). Smaruję grubo śmietaną. Na drugim biszkopcie rozsmarowuje dżem truskawkowy. Nakładam go na śmietanę właśnie tą posmarowaną stroną. Lekko dociskam. Znowu smaruję cienką warstwą śmietany, nakładam resztę truskawek i resztę śmietany. Trzeci biszkopt również smaruję dżemem i nakładam na masę śmietanową. Wyrównuję całość i odkładam do lodówki.

Czas na wykonanie masy maślanej. Masło wcześniej wyciągam z lodówki, aby zmiękło. Teraz miksuję na wysokich obrotach i dodaję cukier puder do uzyskania odpowiedniej gęstości (około 1-1/5 szklanki) Dodaję odrobinę mleka, aby masa była bardziej kremowa. Barwię ją też na różowo za pomocą barwnika spożywczego.

Tak przygotowaną masą bardzo cienko smaruję cały tort. Wkładam do lodówki na 30 minut. Po tym czasie nakładam resztę cukrowej masy maślanej na tort. Wygładzam nożem lub szpatułką.

Teraz czas na ozdoby. Z galaretki z cukrem wycięłam pół krążki, które zamieniły się u mnie w skrzydła motyla. Czułki wykonałam pisakiem lukrowym. Całość ozdobiłam różnymi posypkami, piegami oraz kolorowymi fasolkami. Tort umieszczam w lodówce, wyjmuję tuż przed podaniem.


Pierwszy tort był próbny i trafił na skromne rodzinne urodziny w domu. Ten poniżej zaś smakował na klasowych urodzinkach.

Przepis na biszkopt z mojewypieki.