niedziela, 15 grudnia 2019

Wafle kakaowe z mlekiem w proszku

Wafle przekładane różnymi masami to często deser, który lubią dzieci. Warto przygotować je także na święta i inne okolicznościowe spotkania z rodziną. Tym razem postawiłam na wafle kakaowe z mlekiem w proszku i powidłami.

środa, 13 listopada 2019

Keks z orzechami i żurawiną

Święta już coraz bliżej. Powoli zaczyna być czuć nadchodzący klimat. Dlatego zdecydowałam się na upieczenia ciasta, które bardzo kojarzy mi się z Bożym Narodzeniem. Jest to Keks czekoladowy z orzechami włoskimi i żurawiną oraz mieszanką owoców kandyzowanych.



Składniki:
ciasto: 

- 100 g masła
- 2 łyżki kakao naturalnego
- 120 g mąki
- 3 jajka
- 2/3 szklanki cukru
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 tabliczka gorzkiej czekolady (u mnie 65% kakao)

dodatki:
- 1/2 szklanki orzechów włoskich
- 1/2 szklanki żurawiny suszonej ciętej
- 1/2 szklanki mieszanki owoców kandyzowanych (ananas, jabłko, mango, gruszka)

Forma: mała keksówka 25 cm

Przygotowanie:

Czekoladę rozpuszczam w kąpieli wodnej i odstawiam do wystudzenia.

Ucieram mikserem miękkie masło z cukrem na puch. Dodaję po jednym jajku i nadal miksuję. Następnie przelewam czekoladę i mieszam mikserem. 

Mąkę, kakao oraz proszek do pieczenia mieszam razem w osobnej misce. Dodaję do masy i nadal miksuję. Orzechy i owoce wsypuję do ciasta i mieszam łyżką.

Przekładam ciasto do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia.

Temperatura piekarnika: 165 °C
Czas pieczenia: około 60-65 minut, do suchego patyczka
rękawice Ambition

Wyciągam ciasto z formy i studzę na kratce. Można je posypać cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową. Jest to ciasto bardzo czekoladowe, które idealnie nada się na świąteczny czas spędzany z rodziną, ale także na jesienne długie wieczory.




Święta z dbałością

sobota, 7 września 2019

Patisony marynowane w zalewie octowej z chili

Tego lata dania z cukinią uzupełniam o dania z patisonów. Nie mogło też zabraknąć przetworów z wykorzystaniem tych warzyw. Przygotowałam na zimę Patisony marynowane w zalewie octowej z chili. Świetnie nadadzą się jako dodatek do obiadu lub do kanapek.








niedziela, 1 września 2019

Ciasto z patisonów kakaowe z jeżynami

Na moim małym ogródku w tym roku obrodziły patisony. To warzywo, które najczęściej smażę w bułce lub robię z nich placki. Zrobiłam też kilka słoików marynowanych patisonów. Pomyślałam jednak, że może by użyć je także do ciasta. Z cukinii robiłam taki deser już nie raz, więc tym razem padło na patisony. Tak powstało wilgotne Ciasto z patisonów kakaowe z dodatkiem jeżyn.

czwartek, 25 lipca 2019

Placki z kukurydzy konserwowej

Na pewno przygotowywaliście kiedyś placki lub naleśniki z dodatkiem mąki kukurydzianej. A co powiecie na smażone placki z kukurydzy konserwowej? To szybkie danie, które dzięki słodkiej kukurydzy jest delikatne i lekko wilgotne.





Składniki:
- puszka kukurydzy konserwowej (u mnie Kukurydza Super Słodka BIO Rolnik 340g)
- 1 jajko
- 1 łyżka jogurtu
- około 4 łyżek mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- sól, papryka słodka, curry

dodatki:
- olej rzepakowy do smażenia
- "tzatziki po polsku" (starty świeży ogórek, twaróg naturalny, jogurt naturalny, czosnek, sól, pieprz czarny)
- świeży ogórek do podania
- kukurydza i szczypior do dekoracji

Przygotowanie:

Kukurydzę konserwową odcedzam. Następnie dokładnie ją blenduję. Dodaję jajko, jogurt oraz przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Dodaję przyprawy. Wszystko dokładnie mieszam.

Smażę placki na rozgrzanym oleju z każdej strony na rumiano. Mają ładny złocisty kolor. Odkładam do odsączenia na ręcznik papierowy.

W między czasie przygotowuję moją wersję "tzatzików", czyli ogórek w połączeniu z twarogiem i czosnkiem. Dokładnie mieszam wszystkie składniki.

Jeszcze ciepłe i lekko słodkie placki podaję z zimnym i dość ostrym dzięki czosnkowi twarogiem. Świetne danie na śniadanie.

środa, 24 lipca 2019

Wafle migdałowo-kakaowe

Wafle to dość szybko przygotowywany deser. Wystarczy tylko zmienić nadzienie, aby za każdym razem otrzymać coś całkiem innego. U mnie powstały proste wafle migdałowo-kakaowe z powidłami śliwkowymi.



Składniki:
- paczka wafli suchych kwadratowych (5 sztuk)
- powidła śliwkowe

masa migdałowo-kakaowa:
- 200g margaryny roślinnej
- 1/2 szklanki cukru
- 2 czubate łyżki kakao naturalnego
- 4-5 łyżek tartych migdałów

Przygotowanie:

Do garnka przekładam margarynę wraz z cukrem. Stawiam na małym gazie. Po rozpuszczeniu dodaję resztę składników dokładnie mieszając. Zagotowuję masę i czekam aż odpowiednio zgęstnieje.

Rozkładam wafle i smaruję pierwszy jeszcze lekko ciepłą masą migdałowo-kakaową. Następny smaruję powidłami śliwkowymi i tak do końca na przemian. Całość obwijam dokładnie folią spożywcza. Odkładam do lodówki. Przygniatam ciężką deską i zostawiam na noc.

Na drugi dzień kroję ostrym nożem. Smacznego.

wtorek, 23 lipca 2019

Ekspresowy krem z groszku konserwowego z grzankami

Latem często mam ochotę na lekkie zupy, najlepiej przygotowane tylko na warzywach. Takie danie nie tylko jest lekko strawne, ale także szybkie w przygotowaniu. Na dziś przygotowałam więc Ekspresowy krem z groszku konserwowego z grzankami. Warto, aby warzywa użyte do tego dania pochodziły z upraw ekologicznych lub z naszego własnego ogródka.



Składniki:
- 2 puszki groszki konserwowego (u mnie Groszek konserwowy BIO Rolnik 400g)
- 2 ząbki czosnku
- 1 szklanka wody + kostka warzywna lub 1 szklanka bulionu warzywnego
- 1 łyżka masła
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- czarny pieprz, gałka muszkatołowa, lubczyk

dodatki:
- śmietana 18%
- grzanki
- cukinia smażona w bułce tartej

Przygotowanie:

Groszek wraz z zalewą blenduję na gładką masę. W ten sposób przyśpieszę przygotowanie zupy oraz uniknę dylematu czy blendować na zimno, czy może na gorąco. Tak przygotowany groszek przekładam do małego garnka. Dodaję wodę z kostką warzywną lub bulion warzywny, przeciśnięty przez praskę czosnek i masło. Wszystko razem gotuję. Na koniec doprawiam sokiem z cytryny, świeżo zmielonym pieprzem, gałką muszkatołową oraz suszonym lubczykiem.

Tak przygotowana zupa krem z groszku dobrze smakuje z grzankami z chleba. Wystarczy ją podać z łyżką kwaśnej śmietany, aby nie była zbyt mdła.


Jeśli natomiast ma być to bardziej sycące danie, to dodaję do niej smażoną cukinią w jajku i bułce tartej. Przygotowanie takiej zupy krem z zielonego groszku zajmuje przysłowiowe 5 minut. To danie smaczne i zdrowe.

niedziela, 26 maja 2019

Ciasto mech leśny z bitą śmietaną i jagodami

Niedawno robiłam pizzę ze szpinakiem i pozostało mi sporo tej rośliny warzywnej. Zdecydowałam się zużyć szpinak do zrobienia małego zielonego tortu. Tak powstało moje pierwsze Ciasto mech leśny z bitą śmietaną i jagodami.


Składniki:
- 200 g świeżego szpinaku (może być też mrożony)
- 2 jajka
- 1/3 szklanki oleju rzepakowego
- 3/4 szklanki cukru
- 1 mały cukier waniliowy
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

bita śmietana:
- 200 g śmietany 30%
- 2 łyżki cukru pudru
- łyżeczka żelatyny rozpuszczona w łyżeczce wody

dodatki:
- jagody

Forma: tortownica o średnicy 22 cm /u mnie forma w kształcie serca


Przygotowanie:

Jajka ubijam z cukrami na biały puch, tak przez około 5 minut. Dalej dodaję mąkę z proszkiem do pieczenia i olej ciągle miksując.

Szpinak rozdrabniam w blenderze na papkę. Jeśli używam szpinaku mrożonego, najpierw należy go rozmrozić, a dopiero potem zblendować. Dodaję go do ciasta i mieszam dokładnie drewnianą łyżką. 

Formę wykładam papierem do pieczenia. Przelewam ciasto i wkładam do gorącego piekarnika.

Temperatura piekarnika: 180 °C
Czas pieczenia: około 30 minut, sprawdzać patyczkiem

W tym czasie mogę przygotować bitą śmietanę. Dopiero wtedy wyjmuję śmietankę 30% z lodówki i miksuję ją z cukrem pudrem, aż mocno zgęstnieje. Dodaję rozpuszczoną żelatynę i dokładnie mieszam. Odstawiam do lodówki.

Gotowe ciasto odkładam do wystudzenia. Dopiero wtedy przekrawam je na pół i odcinam brązowe boki. Jedną z części przycinam lekko, aby uzyskać dodatkowe zielone okruszki z ciasta.

Kładę pierwszy biszkopt. Smaruję go połową bitej śmietany i obsypuję większością jagód. Na to nakładam drugi biszkopt, który smaruję resztą śmietany. Wierzch obsypuję okruszkami ciasta oraz pojedynczymi jagodami. Tort leśny mech odkładam do lodówki.

Wyjmuję go chwilę przed podaniem.
Ciasto mech leśny z bitą śmietaną i jagodami

czwartek, 23 maja 2019

Grzanki z serem, kiełbasą i pomidorem

Proste i pożywne śniadanie to dobry początek dnia. Takim daniem na pewno będą Grzanki z serem, kiełbasą i pomidorem, które tak naprawdę przygotowujemy z tego, co znajdziemy w lodówce.

sobota, 18 maja 2019

Potrawka z kurczaka z marchewką i cebulą z kluskami śląskimi

Łatwy i szybki obiad to często podstawa mojego tygodniowego menu w domu. Tym razem postawiłam na sos mięsny oraz śląskie kluski. Tak powstała:
Potrawka z kurczaka z marchewką i cebulą z kluskami śląskimi.

Składniki:
sos mięsno-warzywny:
- 1 płat z kurczaka
- pół cebuli białej
- 2 średnie marchewki
- suszona natka pietruszki
- suszony lubczyk
- ziele angielskie
- liście laurowe
- pieprz ziołowy
- kostka rosołowa lub bulion
- jogurt naturalny + mąka do zagęszczenia sosu

/Przyprawy Kociołek Smaków/
przyprawy Kociołek Smaków

dodatki:
- podsmażane kluski śląski

Przygotowanie:

Cebulę kroję w kostkę. Przekładam do małego garnka. Marchewkę obieram i ścieram na tarce o dużych oczkach bezpośrednio do cebuli. Mięso kroję w kostkę i również przekładam do garnuszka. Całość zalewam wodą i dodaję kostkę rosołową bądź zalewam bulionem. Dodaję przyprawy: 3 ziarnka ziela angielskiego, 3 liście laurowe, pół łyżeczki lubczyku, pół łyżeczki natki pietruszki, 1/3 łyżeczki pieprzu ziołowego. Całość duszę pod przykryciem do miękkości.
potrawka z kurczaka

Do czubatej łyżki jogurtu dodaję łyżkę mąki. Mieszam całość. Dodaję odrobinę gorącego sosu i mieszam. Dolewam całość do sosu ciągle mieszając. Doprowadzam sos do zagotowania i wyłączam gaz.

W międzyczasie podsmażam kluski śląskie na rumiano.

Podaję całość na gorąco.

czwartek, 16 maja 2019

Placek kefirowy z jagodami

Maj nie rozpieszcza nas w tym roku pogodą. Dlatego dla osłody warto upiec coś, co przywoła do nas lato. Tym razem będzie to znów szybkie i łatwe pieczenie: Placek kefirowy z jagodami leśnymi.

Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/3 szklanki cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 mały cukier waniliowy
- 1 jajko
- 1/6 szklanki oleju rzepakowego
- 1,5 opakowania małego kefiru (około 175 g)
/zamiast kefiru można użyć maślanki/

dodatkowo:
- 4 garście jagód leśnych (u mnie mrożone)
- kruszonka z 1 czubatej łyżki margaryny + mąka + cukier puder

Forma: torownica o średnicy 22 cm /u mnie forma w kształcie serca

Przygotowanie:

Łączę osobno mokre składniki na ciasto, a osobno suche. Wszystko przekładam do jednej miski i mieszam łyżką. Blachę wykładam papierem do pieczenia. Wylewam na nią ciasto. Zasypuję wierzch owocami. Całość posypuję kruszonką i wkładam do nagrzanego piekarnika.

Temperatura piekarnika: 180 °C
Czas pieczenia: około 40-45 minut

wtorek, 14 maja 2019

Pizza z boczkiem, szpinakiem i jajem

Domowa pizza u nas pojawia się od lat. Mam swoje ulubione ciasto na pizzę, ale jeśli chodzi o dodatki to wciąż eksperymentuję i szukam nowych doznań smakowych. Tym razem powstała Pizza z boczkiem, szpinakiem i jajem (jajkiem).

ciasto: 
- 2 1/2 szklanki mąki pszennej
- 25 g świeżych drożdży
- 125 ml letniej wody
- 2 czubate łyżki jogurtu naturalnego
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka soli

dodatki:
- ser żółty Gouda
- ser Mozzarella plastry
- boczek (u mnie Pekpol Boczek z komina)


- świeże liście szpinaku
- 1 jajko
- przyprawa do pizzy Kociołek Smaków
- sól himalajska
- sos pomidorowy (tym razem u mnie ketchup)

sos czosnkowy:
- majonez
- jogurt naturalny
- 1 ząbek czosnku
- oregano Kociołek Smaków

Forma: blacha od piekarnika

Przygotowanie:

Ciasto na pizzę przyrządzam według mojego przepisu na domową pizzę.

Ciasto tym razem dzielę na cztery części. Każdy kawałek rozwałkowuję bardzo cienko formułując z nich osobne pizze. Brzegi zawijam. Przekładam ciasto na blachę posypaną mąką. Tym razem robiłam całość wspólnie z córką, ona nałożyła swoje dodatki, ja zrobiłam tę pizzę z jajem.

Gotowe rozwałkowane ciasto smaruję sosem pomidorowym (lub ulubionym ketchupem). Dalej układam na nią ser żółty starty na tarce o dużych oczkach. Następny krok to ułożenie liści szpinaku. Na to trafia zaś ser mozzarella pokrojony w trójkąty. Dalej układam boczek pokrojony w kostkę. W tym momencie na środek wbijam surowe jajko. Wierzch delikatnie posypują przyprawą do pizzy oraz solą.

Całość przekładam do nagrzanego piekarnika.


Temperatura piekarnika: 200 °C
Czas pieczenia: około 10-11 minut

Po wyjęciu dorzucam jeszcze kilka liści świeżego szpinaku i podaję z sosem czosnkowym.

wtorek, 7 maja 2019

Szybka warstwowa sałatka

Niespodziewani goście mogą przysporzyć nam kulinarnego kłopotu. Na szczęście są danie, które można przygotować ekspresowo i podać na stół. Wystarczy rozejrzeć się po lodówce i mamy gotową sałatkę. Aby była ona bardziej efektowna, należy składniki poukładać warstwowo. Tak powstała Szybka warstwowa sałatka ze schabu, żółtego sera, ogórków konserwowych i czerwonej papryki z sosem majonezowym.

Składniki:
- schab (u mnie Pekpol: Schab z zalewy z dodatkiem jałowca "Kurpiowskie specjały")
- ser żółty w kostce (u mnie Gouda)
- czerwona papryka
- ogórki konserwowe


sos:
- majonez
- jogurt grecki
- suszony koperek
- pieprz czarny
- oregano
- sól

Przygotowanie:
Zaczynam od żółtego sera. Ścieram go na tarce o dużych oczkach. Układam na dnie przezroczystej miski. Następnie kroję paprykę w kostkę. Przekładam ją na warstwę z serem. Dalej kroję plastry schabu w kostkę. Układam równo na papryce. Kolejna warstwa to pokrojone w kostkę ogórki konserwowe. Dzięki nim sałatka nie będzie mdła.

Teraz zostało już tylko przygotowanie majonezowego sosu. Dodaję majonez i jogurt w proporcji 1:1. Doprawiam świeżo zmielonym pieprzem czarnym, solą, suszonym oregano. Sos równo nakładam na wierzch sałatki. Posypuję całość suszonym koperkiem.

Tak gotową sałatkę warstwową podaję ze świeżym pieczywem. 
Warstwowa sałatka

piątek, 3 maja 2019

Grillowane piersi z kurczaka w ziołowej marynacie

Majówka rozpoczęta i choć pogoda dość kapryśna nie obyło się u mnie bez grilla. Dzisiaj danie bez większych kombinacji i długiego czekania: Grillowane piersi z kurczaka w ziołowej marynacie.
Grillowane piersi z kurczaka w ziołowej marynacie


Składniki:
- 2 piersi z kurczaka

marynata:
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 1 łyżeczka płynnego miodu
- 1 ząbek czosnku
- 1/2 łyżeczki soli himalajskiej
- 1 łyżeczka czerwonej słodkiej papryki
- świeżo zmielony kolorowy pieprz (czerwony, zielony, biały, czarny)
- 1 łyżeczka ziół (tymianek, cząber, kolendra liść)
/Przyprawy Kociołek Smaków/


dodatki:
- surowe warzywa (małe pomidorki, ogórek gruntowy, czerwona papryka)
- chleb z grilla
- ketchup
- musztarda

Przygotowanie:

Piersi z kurczaka przecinam na pół. W ten sposób uzyskuję cztery kawałki mięsa. 

Następnie przygotowuję marynatę. Do miseczki przekładam składniki płynne oraz przyprawy. Ząbek czosnku drobno siekam i dodaję do reszty. Dokładnie mieszam.
ziołowa marynata do kurczaka

Mięso dokładnie smaruję marynatą i odkładam na pół godziny do lodówki.

Rozpalam grilla. Mięso przekładam na tackę do grillowania. Grilluję z obu stron do zarumienienia.

Podaję z warzywami, chlebem pieczonym na grillu oraz z ketchupem i musztardą.

sobota, 20 kwietnia 2019

Jajka w szynce

Będąc na jakiejś imprezie w restauracji trafiłam na bardzo dobrze przyrządzone przekąski z jajkiem i szynką w rolach głównych. Postanowiłam coś podobnego przygotować dla siebie i domowników. Jest to danie z jajkiem, więc idealnie nadaje się także na śniadanie wielkanocne. Będzie to moja wersja jajek w szynce z porem i sosem chrzanowym.

Składniki:
- 3 jajka
- 7 plasterków szynki (u mnie szynka Pekpol: Szynka z zalewy z dodatkiem jałowca "Kurpiowskie specjały)


- 1 mały por
- 7 sztuk szczypioru
- śmietana
- chrzan tarty
- sól himalajska
- pieprz różnokolorowy (u mnie od Kociołek Smaków)
- natka pietruszki do przybrania

Przygotowanie:
Zaczynamy od ugotowania jajek na twardo, które pozostawiamy do ostudzenia.

W tym czasie możemy przygotować pora. Używam tylko białej części. Dokładnie go płuczę, a następnie siekam w drobną kostkę.

Jajka obieram ze skorupek i również siekam w kostkę. Dodaję do pora. Do miski przekładam 1-2 łyżki śmietany, łyżeczkę chrzanu i przyprawy. Dokładnie wszystko mieszam.

Szczypior sparzam przez chwilę wrzątkiem. Osuszam go ręcznikiem papierowym. Dzięki temu nie będzie się rwał przy zawiązywaniu.

Kładę w poprzek szczypior. Na niego nakładam plaster szynki. Małą łyżeczką na środek przekład farsz z jajkiem. Zawijam plaster szynki i zawiązuję szczypiorem.
W taki prosty sposób przygotowuję ładnie prezentującą się i dobrze smakującą przekąskę w postaci jajka w szynce w sosie chrzanowym.

poniedziałek, 11 marca 2019

Kotlety ziemniaczane z żółtym serem

To danie w podobnej wersji pojawia się u nas dość często. Na przykład prawie zawsze wtedy, gdy zostaną mi ziemniaki z poprzedniego obiadu. Kotlety ziemniaczane z serem żółtym i sosem czosnkowym to danie, które lubi mój mąż.


poniedziałek, 7 stycznia 2019

Chrusty, faworki na karnawał

Już od dawna moja córka próbuje mnie namówić na zrobienie chrustów. W końcu zaczął się karnawał, więc spróbowałam sił w ich smażeniu. Niezależnie jak je nazwiemy: chrusty czy faworki, to są to te same ciastka smażone w głębokim tłuszczu.