Syrop z czosnku i cytryny

Okres jesieni i zimy to czas częstszych infekcji. Wirusy krążą wokół nas i zagrażają naszemu zdrowiu oraz naszych najbliższych. Warto zadbać o dodatkową ochronę organizmu w tym okresie. Oczywiście w aptekach znajdziemy wiele specyfików wzmacniających odporność, ale warto też sięgnąć do babcinych naturalnych sposobów, jakim jest syrop z czosnku i cytryny.

Osobiście moja rodzina przyjmuje codziennie syrop, który można zrobić w domu samodzielnie. Podstawowe składniki to czosnek mający działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe dzięki zawartym w nim lotnym związkom siarkowym i olejkom eterycznym. Drugi ważny składnik to cytryna dostarczająca witaminy C.

Składniki:
– 1 główka czosnku
– 1 cytryna
– 250ml przegotowanej wody
– 2 łyżki miodu naturalnego (ewentualnie)

Przygotowanie:
Czosnek obieram i miażdżę każdy ząbek w prasce. Cytrynę przekrawam na pół i wyciskam z niej cały sok. Całość zalewam wodą i dodaję miód, ale to składnik niekonieczny (ja nie używam). Odstawiamy na 24h. Po tym czasie przelewam całość przez sitko. Płyn zamykam w słoiczku i przechowuję w lodówce.

Profilaktycznie wystarczy podawać 1 małą łyżeczkę raz dziennie dzieciom, dorośli mogą przyjmować po 2 łyżeczki na dzień. Taki syrop, lecz bez dodatku miodu, polecany jest także wspomagająco podczas "odrobaczania" naszych najmłodszych domowników.

1 komentarze:

Zapraszam do komentowania.

 
Nie wyrażam zgody na kopiowanie, powielanie lub jakiegokolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach tekstów i zdjęć z serwisu internetowego http://kuchniacodnia.blogspot.com/ bez mojej wiedzy i zgody (podstawa prawna: Dz. U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 nr 43 poz. 170)