Grzanki z jajecznicą pod serową przykrywką

Ostatki to okazja, by zorganizować imprezę, na której będzie się nie tylko bawiło, ale jadło i piło. A co przygotować na imprezę Andrzejkową spędzaną w domu w gronie najbliższych? Dziś propozycja dość niestandardowa, będą to Grzanki z jajecznicą na szynce z żółtym serem.


Składniki:
- jajka
- szynka w plastrach
- żółty ser
- chleb
- marynowane grzybki (u mnie opieńki)
- Ketchup Kotlin Łagodny
- sól

dodatki:
- margaryna do smażenia

Przygotowanie:
Chleb kroję na małe kromki. Na patelni roztapiam margarynę i smażę grzanki z obu stron. Po usmażeniu odkładam na talerz. Teraz podsmażam szynkę pokrojoną w kostkę. Gdy się zarumieni, dodaję jajka. Solę. Usmażone jajka układam na grzankach. Teraz kroję ser żółty na grube plastry i dzielę go na mniejsze części. Podsmażam na patelni. Rozpuszczony ser układam na jajku. Na to trafia odrobina ketchupu i jeden marynowany grzybek. Tak przygotowane kanapki podajemy gościom na zbiorczym talerzu.

I LOVE KETCHUP

4 komentarze:

Zapraszam do komentowania.

 
Nie wyrażam zgody na kopiowanie, powielanie lub jakiegokolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach tekstów i zdjęć z serwisu internetowego http://kuchniacodnia.blogspot.com/ bez mojej wiedzy i zgody (podstawa prawna: Dz. U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 nr 43 poz. 170)