Domowa wędlina drobiowa (prasowanka)

Domowa wędlina drobiowa (prasowanka)

Składniki:


- 600g ud z kurcząt 
- 500g fileta z kurczaka
- 3 łyżeczki przyprawy Natura Smak John (w składzie m.in.: cebula, papryka zielona i czerwona, czosnek, pieprz czarny, curry, marchew, pasternak, papryka słodka, cebula smażona, natka pietruszki, sól, cukier)
- 1 łyżeczka suszonej bazylii
- 1/2 łyżeczki mielonej słodkiej czerwonej papryki
- 2 łyżeczki soli peklującej (u mnie: Peklosmaczek K)
- 10 łyżeczek żelatyny spożywczej  

Urządzenie: szynkowar Singiel

Przygotowanie:
Z ud kurczaka usuwam kości i chrząstki. Filety tnę na mniejsze kilkucentymetrowe kawałki. Część skórek kroję na drobne cząstki. Przekładam wszystko do miski, dodaję sól, przyprawy i żelatynę spożywczą. Dokładnie mieszam. Mięso układam w prasowance: na samym dole części z ud z kurczaka, dalsza warstwa to filet z kurczaka i na górę mięso z ud wraz ze skórkami.

Tak wypełniony szynkowar nakrywam podkładką dociskową i mocuję klamrę. Odkładam na minimum 24 godziny do lodówki.

Dopiero po tym czasie zagotowuję wodę w garnku. Na dnie kładę ściereczkę i do wrzącej już wody wkładam szynkowar. Gotuję pod przykryciem i na małym ogniu przez 65 minut. Ostudzony i nieotwierany szynkowar odkładam na noc do lodówki.

Rano polewam wrzątkiem, by wędlina wypadła. Podaję do pieczywa wraz ze świeżymi warzywami.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania.

 
Nie wyrażam zgody na kopiowanie, powielanie lub jakiegokolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach tekstów i zdjęć z serwisu internetowego http://kuchniacodnia.blogspot.com/ bez mojej wiedzy i zgody (podstawa prawna: Dz. U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 nr 43 poz. 170)